Bhután

Filmünk a világ egyik legelzártabb országában játszódik, Bhutánban, amit a Himalája utolsó buddhista királyságaként ismerünk. A fél magyarországnyi állam két nagyhatalom, Kína és India közé ékelődve bújik meg a hófödte hegycsúcsok között.

A táj mesés: ősi templomok és kolostorerődök, színesre festett házak, az ország háromnegyedét borító, érintetlen erdők és felhőkbe kúszó hegygerincek alkotják. A mindössze 780.000 embert számláló apró ország földrajzi és politikai elszigeteltsége miatt csak az elmúlt pár évtizedben kezdett modernizálódni, ahol előbb engedélyezte a király a televíziót és az internetet (1999-ben), mint a demokráciát (2008-ban).

Titokzatossága ellenére egy dolog mégis világszerte ismertté tette Bhutánt: mégpedig az, hogy van Boldogság Kutatóközpontjuk (Center for Bhutan Studies and GNH Research), ahol boldogságügynökök dolgoznak, akiknek az a feladatuk, hogy járják az országot, és egy több órás kérdőív segítségével felmérjék a lakosság boldogságszintjét. Ennek eredményéből dolgozzák ki az ötéves fejlesztési terveket, amelyeknek elsődleges célja, hogy tovább növeljék a bhutáni társadalom „boldogságindexét”. Ez az ideológia bruttó nemzeti boldogság (Gross National Happiness) néven vált ismertté, és a buddhista filozófia, valamint a közgazdaságtan értékeit ötvözi. Négy alappilléren nyugszik: a fenntartható fejlődés, a környezetvédelem, a kultúra megőrzése és a felelős kormányzás. Ez egy olyan alternatív társadalmi modell, amelyet óriási érdeklődés övez napjaink felgyorsult, elidegenedett, urbanista társadalmainak körében.

Az ország évszázadokig teljesen el volt zárva a külvilágtól, még az angolok sem tudták gyarmatosítani, így nagyrészt kimaradt a 20. század radikális gazdasági és társadalmi változásaiból.
A királyságban az 1950-es évekig feudális viszonyok uralkodtak. Nem voltak modern városai, ipara, aszfaltút-hálózata, papírpénze, kórházai, postaszolgálata, iskolái és a lakosság túlnyomó része elszigetelt falvakban önellátó gazdálkodásból tartotta fenn magát elektromos áram nélkül. A huszadik századi történelem során a szomszédos buddhista országokat sorra megfosztották az önállóságuktól. Ladakhot 1842-ben Indiádhoz csatolták, Tibetet 1950-ben Kína rohanta le, a Szikkim Királyságot 1975-ben pedig szintén India kebelezte be. Bhután joggal érezhette magát sebezhetőnek ebben az időben, ezért mindent megtett azért, hogy oly módon lavírozzon a nagyhatalmak között, mint ütközőállam, hogy megőrizhesse viszonylagos szuverenitását.

Az ország modernkori történelme az eddigi öt király nevéhez fűződik. Amikor a negyedik király Jigme Singye Wangchuck 1972-ben megörökölte a trónt, egy végtelenül elmaradott országot kapott. A király úgy gondolta, hogy kicsiny területük, csekély gazdasági erejük és a katonai erő hiánya okán a sajátos kultúrájuk az egyetlen tényező, amely identitásukat megőrizheti. Az ő nevéhez fűződik a modernizáció és bruttó nemzeti boldogság filozófia elindítása, amely mára Bhután védjegyévé vált. A koncepció megszületése 1976-ra nyúlik vissza, amikor az akkor 22 éves negyedik király egy nemzetközi tárgyalása során sajtótájékoztatót tartott. Egy indiai újságíró megkérdezte tőle, hogy Bhutánban mennyi a GDP értéke. Szerette volna zavarba hozni őt a riporter, hiszen tudta, hogy Bhutánban ekkoriban nem létezett semmilyen ipar és gazdaság. A fiatal király hirtelen azt válaszolta a provokatív kérdésre, hogy neki a bruttó nemzeti boldogság fontosabb, mint a bruttó nemzeti termék. Az anekdota olyan népszerű lett, hogy életre kelt a „bruttó nemzeti boldogság” (Gross National Happiness) fogalma, ami az ország hivatalos fejlesztési politikájává vált amellett, hogy egy egész tudományágat (a boldogságkutatást) szerveztek köré. A király 1999- ben feloldotta a televízióra vonatkozó tilalmat is. A kábeltévét az 1998-as foci-világbajnokságnak köszönheti az ország, ugyanis akkora volt az érdeklődés a foci iránt, hogy királynak óriás kivetítőt kellett állíttatnia a fővárosi stadionba, hogy a lakosok nézhessék. A következő évben ebből okulva, megkoronázásának 25. évfordulóján, pedig megajándékozta népét a televízióval és kiépítette a kábeltévéhálózatot. Az internetet a kétrezes évek elején vezették be. A 90-es évektől a televízió és média segítségével naiv oktató műsorokon keresztül szisztematikusan terjeszteni kezdték a bruttó nemzeti boldogság ideológiát, amiben elmagyarázták az embereknek a fejlesztési irányelv négy alappillérét azaz: a fenntartható fejlődést, a környezetvédelmet, a kultúra megőrzését és a felelős
kormányzást. A bruttó nemzeti boldogság iskolai tantárggyá vált, középületek és iskolák falára festették a definícióját, bevezették a nemzeti boldogság napot, készült nemzeti boldogság dal valamint létrehozták a Boldogság Kutatóközpontot is, amely öt évente felméri a lakosság boldogságindexét. A központ a kutatási eredményeken alapulva fejlesztéspolitikai javalatokat tehet a parlamentnek a lakosság boldogságszintjének növelése érdekében. A koncepciót az ENSZ-ben is bemutatták 2012-ben, felkeltve ezzel a Nyugat érdeklődését apró, de gyönyörű országukra.

(Forrás: Valcsicsák Zoltán: Álmomban Bhutánban ébredtem. Oniva, Budapest, 2015. www.bhutankonyv.hu)

Bhután uralkodói

1907

Ugyen Wangchuk Trongsai

Élt: 1862-1926
Uralkodott: 1907-1926
Feleségei: Rinchen Pemo és Tsendue Lhamo

Bhután első királya. Életében nagy erőfeszítéseket tett a születő ország egyesítésére és az emberek bizalmának elnyerésére.

Jigme Wangchuk

Élt: 1905-1952
Uralkodott: 1926-1952
Feleségei: Phuntsho Choden és Pema Dechen

Bhután második királya. Uralkodása alatt jog és infrastrukturális reformot folytatott. Bhután ebben az időszakban továbbra is szinte teljes elszigetelődést tartott fenn a külvilágtól: egyetlen külkapcsolata Brit Indiával volt. Védett államként tartották számon.

1926

1952

Jigme Dorji Wangchuk

Élt: 1929-1972
Uralkodott: 1952-1972
Felesége: Kesang Choden

Bhután harmadik királya, aki nyitni kezdett a külvilág felé, megkezdte a modernizációt és megtett az első lépést a demokratizálódás felé.

Jigme Singye Wangchuk

Született: 1955
Uralkodott: 1972-2006 (önként lemondott a trónról)
Feleségei: Tshering Yangdon, Dorji Wangmo, Tshering Pem és Sangay Chode

Bhután negyedik királya, a trónról való lemondásáig, 2006-ig. Uralkodása alatt terjedt el a bruttó nemzeti boldogság index alkalmazása a társadalom jólétének a mérésére.

1972

2006

Jigme Khesar Namgyel Wangchuk

Született: 1980
Uralkodása kezdete: 2006
Felesége: Jestun Pema

Bhután ötödik királya. Miután apja lemondott a trónról 2006 december 9-én ő lett az uralkodó. 2008 november 8-án nyilvános koronázási ünnepséget tartottak, amely a bhutáni monarchia 100 éves évfordulója volt.