A BOLDOGSÁG ÜGYNÖKE
bhutáni-magyar dokumentumfilm
Rendezte:
Zurbó Dorottya
Arun Bhattarai
Fényképezte:
Arun Bhattarai
Zurbó Dorottya
Producer:
Szakonyi Noémi Veronika
Vincze Máté Artur
Arun Bhattarai
Vágó:
Sass Péter
Zeneszerző:
Balázs Ádám
Hangmérnök:
Várhegyi Rudolf
Bohács Tamás
Line-producer:
Tóth Anna
Gyártásvezető:
Suraj Bhattarai
Fényelő:
Ternyik Máté
Országos bemutató: 2024. május 2.
Magyarországon forgalmazza a Mozinet
Korhatár: 12 éven aluliak számára nem ajánlott


Szinopszis
Zurbó Dorottya és Arun Bhattarai rendezők egy negyvenes éveiben járó boldogságügynök, Amber Gurung életét követte. A mindössze 780.000 embert számláló, apró himalájai királyságban, Bhutánban ugyanis a Boldogság Kutatóintézet munkatársai járják az országot, és egy négyórás kérdőív segítségével mérik fel a lakosság boldogságszintjét. Ennek eredményéből dolgozzák ki az ötéves fejlesztési terveket, amelyeknek elsődleges célja, hogy tovább növeljék a bhutáni társadalom „boldogságindexét”.
A filmben Amber házról-házra látogatja az elszigetelt falvakat. Rajta keresztül kapunk intim betekintést a bhutáni társadalom hétköznapjaiba: abba, hogy mi teszi őket igazán boldoggá, és egyáltalán, valóban mérhető-e a boldogság? A történet során nemcsak a hétköznapi emberek vágyait ismerjük meg, hanem főhősünk személyes sorsa is kibontakozik, akinek legnagyobb álma, hogy végre szerelemre találjon.
Rendezői motiváció
Dorottya és Arun 2012-ben találkozott a Docnomads Joint Master nemzetközi dokumentumfilm-rendező mesterképzés indulásakor. A Docnomads négy szemesztert felölelő program Portugáliában, Budapesten és Brüsszelben, osztályfőnökeik Almási Tamás és Kékesi Attila voltak. Arun és Dorottya életében rendkívül fontos állomás volt ez, hiszen most már több mint tíz éve készítenek együtt filmeket. Kevés bhutáni független filmrendező van számontartva, közülük Arun az egyetlen dokumentumfilmes. „A Docnomads multikulturális közegével kinyílt a világ, megtanultuk a valóságot egymás szemén keresztül látni, univerzális történeteket mesélni, és filmeket készíteni más országokban, kulturális közegekben, akár a nyelv ismerete nélkül is” – emlékszik vissza Dorottya egyetemi éveikre.
Dorottya és Arun az egyetemi évek során kezdtek el együtt dolgozni, mert jól kiegészítik egymást. Dorottya a Docnomads előtt filmelméletet és filmtörténetet tanult, így analitikusabb beállítottságú, míg Arun korábban a bhutáni helyi tévében dolgozott emiatt gyakorlatiasabb. Először vizsgafilmeket készítettek közösen, majd 2017-ben debütált az első egész estés dokumentumfilmjük, A monostor gyermekei az IDFÁ-n (Amszterdami Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivál), amely egy Bhutánban játszódó intim családtörténetet mutat be. Nem volt kérdéses számukra a további együttműködés, ahogy Dorottya fogalmaz: „A Docnomads-ban együtt váltunk rendezőkké Arunnal, közösek a referenciáink, könnyen megértjük egymás vízióit, ami a legfontosabb egy alkotói kapcsolatban. Ezért döntöttünk úgy, hogy ‘A monostor gyermekei’ után ‘A boldogság ügynökén’ is együtt fogunk dolgozni.”
Dorottya ‘A monostor gyermekivel’ párhuzamosan dolgozott a ‘Könnyű leckék’ című egész estés dokumentumfilmjén is, amely egy fiatal szomáliai menekültlány magyarországi beilleszkedéséről szól. A film az Inkubátor program keretében készült és a Locarnói Filmfesztivál Kritikusok Hete szekciójában mutatkozott be 2018-ban.
A film alapötletét a bhutáni kormány ötévente esedékes nemzeti boldogságfelmérése adta. A Boldogság Kutatóintézet felkér 70-80 boldogságügynököt, hogy mérjék fel a lakosság boldogságindexét egy 148 kérdésből álló kérdőív segítségével a kormány számára. A holisztikus kérdőív kilenc területet vizsgál a lakosság életében, és a pszichológiai jóléttől kezdve a spiritualitáson át a közösségi tevékenységekig pontozzák az emberi tapasztalatokat és megéléseket. Nemcsak a materiális, objektíven mérhető adatokat kutatják, mint a magántulajdon, jószágok és háztartási cikkek, hanem a szubjektívebb faktorokat is, mint például az érzéseket és a mentális egészséget, amit nehéz számszerűsíteni. Az adatgyűjtés révén kapott statisztikai eredményeket megpróbálják beépíteni a törvénykezésbe, és olyan fejlesztéseket indítványozni, ami még „boldogabbá” teszi a lakosságot. Ezen alapul a bruttó nemzeti boldogság koncepció, ami a bhutáni kormány fejlesztéspolitikai irányelve és Bhután egyik legismertebb védjegye.
‘A monostor gyermekei’ forgatása során találkoztak ‘A boldogság ügynöke’ főhősével, Amberrel, aki váratlanul besétált az akkori főszereplőik otthonába, és a családfővel felvette a négy órás boldogság-interjút a társával együtt. Dorottyáékat lenyűgözte az a türelem és érdeklődés, ahogyan Amber hallgatta az interjúalanyt: „A helyzet személyességén túl volt valami abszurd is abban, ahogy az ügynökök mindent lejegyeztek és számszerűsítettek.” A rendezőpáros azt szerette volna megmutatni, hogy mi rejlik az öt évente megjelenő nemzeti boldogság statisztikák mögött? Mérhető-e a boldogság és milyen élettörténeteket, vágyakat, álmokat rejtenek a számok, amikből az egyéni boldogságprofilokat számolják? Meg akarták mutatni az emberi sorsokat a kartotékok mögött.
Kövess minket!
Kövess minket a különböző közöségi oldalainkon.

